Tomaž Bratuša, dr. med. spec., druž. med. je z 29.1.2023 prenehal z delom v našem zavodu. Njegovo ambulanto na Sodni ulici 13 bo od 6.2.2023 prevzela zdravnica Ivana Kuzmanović, dr. med. spec., druž. med.
Prosimo, da opravite ponovno izbiro osebnega zdravnika pri Ivani Kuzmanović dr. med. spec., druž. med., v kolikor ostajate v ADM Sodna ulica.
Ambulanto kontaktirajte po telefonu: 02 62 01 420 v ordinacijskem času ali oddajte izbiro preko aplikacije: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/374, kjer izberete NAROČILA in nato SPOROČILO ZDRAVNIKU - zapišete svoje osebne podatke in vašo prijavo.
V kolikor niste vešči uporabe računalnika lahko pokličete na tel. št.: 02 22 86 200 in izberete št. 2, kjer bodo medicinske sestre v Vašem imenu oddale prijavo.
Zaradi velike obremenjenosti linije prosimo za strpnost, v kolikor imate možnost, pa prijavo pošljite sami preko aplikacije PriZdravniku.
Prijave sprejemamo do zapolnitve prostih mest.
Hvala za razumevanje.
Spoštovani,
Obveščamo vas, da bo v tednu od 6.2.2023 do 10.2.2023 cepljenje proti COVIDU-19 potekalo le v četrtek dne 9.2.2023 v popoldanskem terminu med 15.00-19.00 uro. V tem času se na cepljenje ni potrebno naročiti. V torek 7.2.2023 se cepljenje ne bo izvajalo.
Lokacija cepljenja: ULICA TALCEV 5, 5. NADSTROPJE
Ob dnevih cepljenja je na razpolago cepljenje s cepivom Comirnaty proizvajalca Pfizer/Biontech.
Hvala za razumevanje,
Tim ambulante za cepljenje
Dan brez cigarete je slovenska akcija, ki jo obeležujemo vsako leto 31. januarja. Glavni namen akcije je kadilce spodbuditi k opustitvi kajenja in opozoriti širšo javnost na nevarnosti kajenja.
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2021 z resolucijo A/RES/75/263, na pobudo Indije in Nigerije ter s podporo Agencije Združenih narodov za hrano in kmetijstvo (FAO) ter 72 članic, leto 2023 razglasila za Mednarodno leto prosa / International Year of Millets. FAO - Food and Agriculture Organization, ki deluje od leta 1945, je specializirana agencija Organizacije združenih narodov na področju trajnostne preobrazbe agroživilskih sistemov za boljšo proizvodnjo, boljšo prehrano, boljše okolje in boljše življenje za vse. Leto poprej je bilo razglašeno Mednarodno leto obrtnega ribištva in ribogojstva.
Ključno sporočilo celoletne globalne akcije je promocija prosa, kot odpornega žita, ki preprečuje lakoto in zagotavlja pomembna hranila za zdravje in razvoj ljudi ter tako prispeva h globalnim izzivom na področju kmetijstva in pridelavi, zagotavljanju hrane za naraščajoče svetovno prebivalstvo. V primerjavi z drugimi žiti ima nizek ogljični in vodni odtis ter lahko raste na razmeroma revnih tleh, v neugodnih in sušnih razmerah, z minimalnimi vnosi.
Proso uvrščamo v kategorijo prvih »udomačenih« rastlin. Proso so ljudje uživali že v kameni in bronasti dobi. Navadno proso (lat; Panicum miliaceum) je enoletna trava iz rodu Panicum. Vrste prosa se med seboj razlikujejo glede dolžine rastne dobe, talnih in podnebnih razmer, lastnosti semena, itd. Vsem pa je skupno, da so izredno odporna na sušo, da imajo relativno kratko rastno dobo (okoli 100 dni) in da lahko uspevajo na revnih tleh.
Proso je po hranilni vrednosti prednjači pred drugimi žiti, saj vsebuje veliko beljakovin, esencialnih aminokislin, mineralov in vitaminov (7-12% beljakovin, 2-5% maščobe, 65-75% ogljikovih hidratov, 15-20% prehranskih vlaknin). Proso je tudi naravni vir železa, cinka, kalcija in drugih hranilnih snovi. Zato ima pomembno vlogo pri zagotavljanju splošnega zdravja ljudi.
V podsaharski Afriki in Aziji proso že 7000 let služi kot tradicionalno živilo za pol milijarde ljudi. Po podatkih FAO pridelujejo proso v 130 državah. Danes sta največja pridelovalca prosa Afrika (55%) in Azija (41%), v Evropi le (3%). V Združenih narodih izpostavljajo, da potencial prosa za reševanje podnebnih sprememb in prehransko varnost ni v celoti izkoriščen. V zadnjem stoletju so proso zamenjala druga žita (pšenica, pira, oves, rž, ječmen…).
Po podatkih Ministrstva za kmetijstvo je bilo leta 2021 v Sloveniji s prosom posejanih okoli 418 hektarjev njiv, na katerih je bilo pridelanih 520 ton prosa.
V Sloveniji se je prosena kaša uveljavila kot vsakdanja jed, ki so ji pogosto dodajali zelenjavo ali redkeje tudi meso, od srednjega veka dalje. Največ prosa so pridelovali na Gorenjskem in v Prekmurju. Vasem v občini Žirovnica na Gorenjskem pravijo domačini kar Kašarija, prebivalce pa imenujejo Kašarje. Od nekdaj je v slovenski kulinariki prisotna mlečna kaša, to je proso, kuhano v mleku. Rek »Mlečna kaša mati naša in otroška sladka paša« nazorno umešča proseno kašo v prehranjevalne navade Slovencev. Iz nje je moč pripraviti pester izbor jedi
Doc. dr. Silva Grobelnik Mlakar, Univerza v Mariboru, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede: »Proso uspeva povsod, kjer so razmere ugodne za pridelavo koruze. Podoben koruzi je tudi odvzem hranil za oblikovanje 100 kg zrnja, le da so pridelki prosa za okoli dve tretjini manjši. Bil prosa je visoka do enega metra in se konča z razvejano metlico s klaski v katerih se po samooplodni razvijejo s plevami obdana drobna okrogla ali ovalna zrna. Ker ima rastlina steblo in liste na gosto porasle z dlačicami, korenine, ki segajo več kot meter globoko in ker se ponaša z racionalnostjo pri porabi vode, proso zelo dobro prenaša tudi dalj časa trajajočo sušo. Ker ima kratko rastno dobo (60–110 dni), ga lahko sejemo bodisi kot glavni posevek (v 2. polovici maja), ali konec junija, v začetku julija kot strniščni posevek, po spravilu ranega krompirja, vrtnin in ječmena. Za uporabo v človeški prehrani, je potrebno zrnje oluščiti v proseno kašo«.
Predsednica Strokovnega združenja nutricionistov in dietetikov, Zvezdana Maurič Vražič, dipl. m. s., spec. klinične dietetike: »Proso je bogato s prehranskimi vlakninami, ki pomagajo nadzorovati krvni tlak in raven sladkorja v krvi. Zaradi alkalne reakcije v želodcu je tudi primerno živilo za občutljive želodce. V zadnji letih je proso postalo priljubljeno tudi zato, ker je brez glutena in se ponaša z visoko vsebnostjo beljakovin, vlaknin in antioksidantov. Prosena kava in prosena mlečna kaša predstavljata kulinarično dediščino slovenskega podeželja, ki se je sčasoma razširila tudi v urbana gospodinjstva«.
Predsednica Zeliščarskega društva Maribor, Ana Podlesek, licencirana zeliščarka pri Biotehničnem centru Naklo: »Topne vlaknine v prosu znižujejo slab holesterol in preprečujejo preveliko povišanje krvnega sladkorja ter s tem nastanek sladkorne bolezni tipa dva. Z rednim uživanjem prosene kaše tako zmanjšujemo tveganje za bolezni srca in pojav kapi. Dovolite, da z vami delim en preprost zdravilni recept, ki vključuje proso. Proso speremo z hladno vodo in ga nato 10 do 15 minut kuhamo v vodi ali mleku. Za bolj mehko konsistenco prosa uporabite razmerje 1:3, za bolj trdo pa razmerje 1:2. Zmesi lahko med kuhanjem poljubno dodate suhe ali sveže kose jabolka ter sok limone in cimet v prahu. Ko je kaša kuhana, jo odstavite in pustite v pokriti posodi, da se napne«.
Predsednik Hortikulturnega društva Maribor, Borut Ambrožič: »Proso je iz več razlogov neupravičeno zapostavljeno žito v Sloveniji. Je dober začetni posevek za številne poljščine, saj tla očisti plevela in je zato tudi ekološko primerno. V rastlinjakih gojimo okrasne vrste prosa. V dekorativne namene lahko gojimo okrasne vrste prosa v lončkih ali na visokih gredah. Pri gojenju okrasnih vrst prosa lahko z redčenjem dosežemo širšo rušo. Posebnost prosa je ta, da so steblo in zeleno listje dlakavi, cvet je precej razvejana metlica, zrna so zelo drobna, različnih barv, od svetlo rumene do temno rjave barve. Proso je kot »pražito« našlo svoje mesto tudi v genski banki Botaničnega vrta Univerze v Mariboru kjer zbirajo in hranijo stare in redke kultivarje poljščin«.
V Zdravstvenem domu dr. A. Drolca Maribor bo v ponedeljek, 16. januarja 2023 začela na lokaciji Ulica kneza Koclja 11, delovati Ambulanta za neopredeljene paciente 1.
Spoštovani,
V Zdravstvenem domu Maribor prehajamo na varnejši, hitrejši in dostopnejši način elektronske komunikacije ter naročanja na storitve za ambulante družinske medicine.
Nov način naročanja preko spletne aplikacije bo nadomestil dosedanjo elektronsko pošto in telefonsko naročanje v ambulanto. S tem načinom dela želimo pacientu omogočiti hitrejši in varnejši dostop do storitev, medicinskemu osebju pa hkrati omogočiti nemoteno delo z pacienti v ambulanti. Aplikacija za naročanje na proste termine, oddajo zahtevkov za listine in sporočilo zdravniku, se trenutno uporablja samo v zgoraj navedenih ambulantah družinske medicine. Postopoma bo uporaba aplikacije možna tudi v vseh ostalih ambulantah družinske medicine.
Povezave za elektronsko naročanje in komunikacijo s trenutno aktivnimi ambulantami so naslednje:
dr. Kert: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/234
dr. Uplaznik: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/242
dr. Vidic: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/248
dr. Arzenšek: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/289
dr. Kamenik: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/292
dr. Slavić-Bogunović: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/375
dr. Bratuša: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/374
dr. Goriup Kozar: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/489
dr. Cerovič: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/299
dr. Perić: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/286
dr. Skok: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/297
dr. Lobnik Paul: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/320
dr. Demšar: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/246
dr. Korade: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/255
dr. Maguša Lorber: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/219
dr. Stipčević Bilić: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/259
dr. Tušek Bunc: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/218
dr. Potrč: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/226
ADM kneza Koclja: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/584
dr. Šabić: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/208
Dr. Drnovšek: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/209
Dr. Kovačevič Rado: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/202
Dr. Čander: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/232
Dr. Krajnc Katja: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/282
Dr. Balat: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/231
Dr. Gajser: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/368
Dr. Budrovčan Lončar: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/267
Dr. Masten: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/535
Dr. Milanović Ravter: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/437
Dr. Ravnik: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/291
Dr. Ilešič: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/237
Dr. Krajnc Mateja: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/221
Dr. Kupnik Dejan: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/210
Dr. Jančar Viktorija: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/266
Dr. Podvršnik Natalija: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/493
Dr. Domitrović Vlasta: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/281
Dr. Kušar Vojka: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/376
Dr. Repolusk: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/233
Dr. Lobnik Rojko: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/194
Dr. Horvat Dreo: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/439
Dr. Davidović: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/429
Dr. Češković: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/251
Dr. Javornik Stanec: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/220
Dr. Nataša Naskovska Ilievska: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/305
Dr. Kovačec Simona: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/213
Dr. Chekovikj Bisera: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/327
Dr. Vasić Vesna: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/280
Dr. Jordan Ljubica: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/243
Dr. Lubi Petra: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/193
Dr. Tamara Kovačević: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/229
Dr. Penšek Pen: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/290
Ambulanta za neopredeljene paciente: https://prizdravniku.si/#/ambulanta/07883/608
Zaradi zagotavljanja varnosti in preverjanja vaše identitete boste ob oddaji naročila morali vpisati številko zdravstvenega zavarovanja (KZZ) in vaše rojstne podatke. Številko KZZ najdete na vaši zdravstveni kartici.
Uporaba spletne aplikacije je enostavna, varna, hitra in v popolnosti nadomešča prejšnje načine komunikacije.
Do informacij v zvezi z obdelavo osebnih podatkov pri naročanju so podrobneje opisani v Politiki varstva osebnih podatkov (https://www.zd-mb.si/Storitve/Obvestila/Varstvo-osebnih-podatkov'>https://www.zd-mb.si/Storitve/Obvestila/Varstvo-osebnih-podatkov)
Za splošne informacije o ambulanti je najhitrejša pot naslednja: Odprite spletno stran Zavoda https://www.zd-mb.si. V modrem oknu »Ambulante in zdravniki« v spodnje polje vnesite priimek vašega izbranega zdravnika (potrdite ponujen izbor) ter kliknite na iskanje. Na tako izbrani spletni strani boste našli vse potrebne podatke v zvezi z ambulanto vašega osebnega zdravnika.
V Zavodu smo posebej za uporabnike, ki morebiti niso vešči elektronske komunikacije ali pa ne razpolagajo z ustrezno opremo organizirali Klicni center, ki je dosegljiv na telefonski številki 02/228 62 00 (za ambulante družinske medicine pritisnite številko 2), kjer bodo prijazni zaposleni za uporabnika opravili elektronsko naročilo v ustrezno ambulanto. Klicni center deluje od pon. do čet. od 7.00 do 20.00 in v petek od 7.00-14.00 in je neodvisen od urnika delovanja posameznih ambulant, kar predstavlja še dodatno prednost za uporabnika.
Navodila in splošni prikaz delovanja aplikacije najdete na naslovu: https://prizdravniku.si/#/info.
Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor organizira za občane mesta Maribor in okoliških občin cepljenje proti COVID-19.
Cepljenje proti COVID-19 z drugim poživitvenim odmerkom- 4. odmerkom je od 18.7.2022 možno za vso populacijo starejšo od 18 leta starosti.
Pacienti se za cepljenje lahko prijavijo na telefonsko številko 02/2286-200 z izbiro št. 3 –cepljenje proti Covidu-19
ali se naročijo preko spletne aplikacije na naslovu: https://prizdravniku.si/#/vrsta/07883/507 (bodite pozorni na opombe in obvezno navedite ime proizvajalca, ter zaporedno št. odmerka)
Lokacija cepljenja: ULICA TALCEV 5, 5. NADSTROPJE
Dnevi cepljenja:
TOREK od 8.00 do 12.00 v ZD Maribor, Ul. Talcev 5, 5. Nadstropje
ČETRTEK od 15.00 do 19.00 v ZD Maribor, ul. Talcev 5, 5. Nadstropje
Ob dnevih cepljenja je na razpolago cepljenje s cepivom Comirnaty proizvajalca Pfizer/Biontech.
Za cepljenje s cepivom Moderna, Johnson&Johnson, AstraZeneca ali Novaxovid pa se je potrebno predhodno naročiti vsak delovni dan med 7.00 do 15.00 uro na tel. številko: 02 22 86 200 (po vzpostavitvi telefonske zveze pritisniti št. 2).
Preko SMS sporočila vas bomo obvestili o datumu, uri in lokaciji cepljenja.
Občanke in občani, ki se želijo cepiti, morajo imeti s seboj kartico zdravstvenega zavarovanja in osebni dokument.
Prijazno vabljeni.